Güncelleme tarihi 02 Ocak, 2017

ÇALIŞMA İZİN HARÇLARI VE DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ

 

492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince; yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleriharca tabidir. Düzenlenen bu belgelerden ayrıca değerli kağıt bedeli de tahsil edilir.

Çalışma İzin Harcı:

492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleriharca tabi olup, harç miktarları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Değerli kağıt bedeli

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 27. Maddesinin (2). fıkrası ile 210 sayılı Değerli Kağıtlar Kanununda yapılan değişiklik ile Bakanlığımızca düzenlenmekte olan çalışma izin belgeleri değerli kağıt olarak sayılmıştır.

Bu nedenle Bakanlığımızca, düzenlenecek her bir çalışma izni ve çalışma izni muafiyetinden aşağıdaki tabloda belirtilen miktarda değerli kağıt bedeli alınacaktır.


Harç ve değerli kağıt bedelleri sadece aşağıda belirtilen Bankaların şubelerine yatırılabilmektedir. Yapılan ödemeler online sistem üzerinden Bakanlığımızca görülmekte olduğundan, ödeme yapıldığında (çok istisnai haller dışında) Bakanlığımıza ayrıca makbuz ibrazına gerek bulunulmamaktadır.

Yurtdışından yapılan başvurularda çalışma izni harcı  ve değerli kağıt bedeli çalışma vizesi alınırken yabancı şahıs tarafından ilgili dış temsilciliğimize yatırılmakta olup, konsolosluğumuzdan “ödendi” bilgisi geldikten sonra çalışma izin kartı Bakanlığımızca düzenlenmektedir.

 

ÇALIŞMA İZNİ HARÇ TUTARLARI
    
   
Süreli Çalışma İzin Belgesi

(Süre uzatımları da aynı miktarda harca tabidir)
    
1 yıla kadar (1 yıl dahil)

Bir yılı aşan süreler için tam yıl harcı alınır).

2017 YILI HARÇ TUTARI
    
537,50 TL  1 yıla kadar (1 yıl dahil)  Bir yılı aşan süreler için tam yıl harcı alınır).
    

Not: Bir yıldan fazla süreli izinlerde her yıl için 537,50 TL harç alınır.

OTURMA İZNİ HARÇ TUTARLARI

OTURMA İZNİ HARÇ TUTARLARI 2017 YILI HARÇ TUTARI

Oturma İzni Kart Bedeli 63,00 TL

Tek Girişlik Vize Ücreti  400,80 TL 
 

 

 

 


DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ

Bakanlığımızca düzenlenen her bir çalışma izni veya çalışma izni muafiyetinden 2017 yılı için 63,00 TL değerli kağıt bedeli alınacaktır.

Banka Şubeleri

Yabancıların çalışma izni harcı  ve değerli kağıt bedeli için yatırılması gereken tutarlar aşağıdaki banka şubelerine yatırılacaktır.

Mükellefler, 492 Sayılı Harçlar Kanunu gereğince çalışma izni verilecek yabancıya ait 99 ile başlayan T.C. Yabancı Kimlik Numarası ibrazı ile aşağıdaki banka şubelerine başvurarak; yabancılara verilecek çalışma izin belgesi için talep edilmiş bulunan çalışma izni harcı  ve değerli kağıt bedeli ödemesi yapmak istediğini beyan edecektir.

Ödemeler bankalarda bulunan Maliye Bakanlığına ait aşağıdaki hesap numaralarına yatırılacaktır. Bu kapsamda;

-      Çalışma izni harç tutarı 9130 kodlu hesaba,

-     Değerli Kağıt Bedeli ise 9267 kodlu hesaba ayrı ayrı makbuzlarla (Şahsın yabancı kimlik numarası beyan edilerek) yatırılacaktır.

Yabancıya ait. Yabancı Kimlik Numarasının belirtilmemesi halinde bankalarca tahsilat yapılamayacaktır. Harç tutarları yatırılırken Bankaya harç tutarı dışında herhangi bir havale veya benzeri masraf ödenmeyecektir.

Harç ödemesi yapılabilecek Bankalar:

    T.C. Ziraat Bankası
    T. Vakıflar Bankası
    T. İş Bankası

Belirtilen bankaların şubeleri haricinde başka bir bankaya, vergi dairelerine veya internet üzerinden yapılan ödemeler geçerli kabul edilmeyecektir. Yapılan ödemeye ilişkin Harç makbuzu Bakanlığımıza ibraz edilmeyecektir.

Bildirim tarihinden itibaren 15 gün içinde istenilen harç ve değerli kağıt bedelinin  yatırılmaması halinde çalışma izin başvurusu işlemden kaldırılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Kaybolduğu bildirilerek yenilenmesi talep edilen çalışma izin belgesi ve çalışma izni muafiyetlerinden güncel çalışma izni harç bedelinin yarısı ve güncel değerli kağıt bedeli tam olarak alınır. (492 sayılı Harçlar Kanunu 90. Md.)
Her Hakkı Saklıdır, INTERACTIVE GROUP                 Ziyaretçi Sayısı : 203465
Web Tasarımı: Yön Bilişim